Koupaliště BIOTOP Brno-Jih

Jižanský dvorekMěstská farma

O naší farmě

Jižanský dvorek je farma pod správou Koupaliště Brno-jih p.o., která vznikla v roce 2009. Jediná městská farma v centru Brna se nachází na pravém břehu řeky Svratky mezi ulicemi Kšírova a Dufkovo nábřeží v Horních Heršpicích.

Zvířatka spásají trávu na ploše přes 21 000 metrů čtverečních. Kromě toho dělají radost všem kolemjdoucím, kteří se o nich něco dozvědí z informačních panelů. Naše farma nemá žádnou produkci a její obyvatelé tak žijí pokojným životem bez stresu. Farma je rozdělena do 4 zón. První je ptačí, ve druhé je převážná většina našich zvířat. Třetí patří daňkům a klokánkům a v poslední jsou nejčastěji naši oslíci, u kterých musíme pamatovat na vyváženou stravu.

Vnitřní část farmy bohužel není v současnosti z bezpečnostních důvodů přístupná veřejnosti. Čeká nás také vytvoření naučné stezky „Okolo farmy“. Sledovat zvířata, můžete nyní kdykoliv ideálně z upravených míst, kde je skvělý výhled.

Sledujte nás na facebooku.

Jaké druhy zvířat na dvorku najdeme?

Na dvorku se společně potkává 9 druhů zvířat (osli, daňci, klokani (Benettův), prasata, jalovice „Highlandka“, kozy, poník, ovce, ptáci), které jsou různých plemen. Kdo je chce znát blíže, zde je krátký seznam plemen:
OVCE: domácí, romanovská, jákobova, valašská, Merinolandschaf, Quessantská
KOZA: domácí, hnědá, kašmírská, angorská, kamerunská
PRASE: domácí, divoké, čínské gottingenské zakrslé, klapouché přikuklené
„KRÁVA“: Skotský náhorní skot – HIGHLAND
PTÁCI: husy, bernešky, kachny, bažant, kohout vlašský, perličky, holubi

A jak se jmenují?

Řada zvířecích obyvatel je pojmenována a jsou to naši miláčci. Klokánky Vikiho a Skippyho nám věnovala soukromá jazyková škola VIKI KIDS KLUB. Oslíci jsou Benedikt a Pavlík a pocházejí z Jalového dvora. Nejzvědavější „nájemníci“ dvorku jsou pak určitě ovečka Světluše, která za námi chodí jako pejsek a prasátko Pigina, které jako jediné přesně vyhmátne, kde se dá nejlépe v klidu najíst.

A nemají hlad?

Dostatek vody zvířátkům zajišťuje potok. Krmení je zajištěno každý den. Do pivovaru STERN si jezdíme pro mláto, a jinak udržujeme zásoby pšenice, kukuřice i šrotu. Na přilepšenou je pak k dispozici zásoba tvrdého pečivo a zeleniny, kterou nám může pomoci rozšířit každý z vás. U dvorku jsou pro uložení krmiva vymezeny plastové popelnice. Jsme rádi, že se Vám naše zvířátka líbí a že je nekrmíte sladkostmi, či jinou nevhodnou potravou, která by jim minimálně zkazila bříška. A zajímavost na konec. Naše „kráva – highlandka“ se narodila 17. 1. 2013 a letos oslavila své 7. narozeniny.

Vy jste opravdu farma?

Farma je řádně registrována u Českomoravské společnosti chovatelů a.s.
Stájový registr: CZ 62028817 Alfa kód: CM41

Co dělat, když chci vědět více?

Obraťte se na managera marketingu Koupaliště Brno-jih, marketing@biotopbrno.cz.

top